Pro pacienty

Prohlídka těla zemřelého
Zdají se vám léky drahé? Vláda je spokojená.
Indikační seznam lázně od 1.1.2015
Jak je to s odškodňováním pracovních úrazů od 26. 10. 2015
Komu patří karta pacienta?
Preventivní prohlídky
Jak předem odmítnout transfuzi, léčbu v beznadějných situacích apod (tzv. Dříve vyslovené přání pacienta)
Dovolená
Lékařské tajemství
Nadzwyczajny przegląd prewencyjny - wymagane dokumenty

Zdají se vám léky drahé? Vláda je spokojená.

Vláda odmítla návrh omezit sponzoring lékařů farmaceutickými firmami

16. února 2015  16:32

Proti zákonu o regulaci reklamy, která má omezit korumpování lékařů a lékárníků ze strany farmaceutických firem, se postavila vláda. Návrh poslanců TOP 09 a Starostů, ČSSD, ANO, KSČM, ODS a Úsvitu se týká například sponzorování kongresové turistky farmaceutickými firmami.

Návrh zvyšuje na trojnásobek nejvyšší možné sankce za porušení zákona. Budou moci dosáhnout až 15 milionů korun.

Předkladatelé návrhu, v čele s exministrem zdravotnictví Leošem Hegerem z TOP 09, chtějí zamezit tomu, že někteří lékaři přednostně předepisují nebo lékárníci přednostně vydávají určité léky, protože z toho mají finanční nebo jiný prospěch.

V případě odborných kongresů by sponzoři mohli hradit dopravu, ubytování, stravu a registrační poplatek, a to výhradně lékařům nebo lékárníkům, ne třeba jejich rodinným příslušníkům. Návrh vychází z toho, že se taková setkání konala v turisticky atraktivních zahraničních destinacích a měla často spíše charakter dovolené, píšou předkladatelé návrhu.

Organizátoři těchto akcí by je museli ohlašovat předem Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, po nich by museli oznámit obsah plnění. Ústav by údaje zveřejňoval na internetu. Vláda namítá, že dvacetidenní předstih by mohl být nepřiměřeným omezením, když akce se často neplánují takto dopředu.

Zástupci farmaceutických firem by mohli dávat lékařům jen v omezené míře vzorky léků. Předloha se má nově vztahovat taky na prostředníky, kteří v zastoupeni firmy dělají reklamu na léky. Pod propagaci novela zahrnuje průzkumy trhu a marketingové studie, zakazuje loterie a spotřební soutěže na léčiva. Lékový ústav získá pravomoc žádat od lékařů a lékárníků údaje o plněních, která v souvislosti s propagací léků obdrželi. Bude mít na starosti i dohled nad reklamou na potraviny pro zvláštní lékařské účely.

Norma by taky omezila reklamu v pohřebnictví. Nesměla by být mimo jiné v areálech nemocnic a zařízení sociálních služeb.

Zdroj: